Forum > Windows
optimized sources
_heinz:
GT540M
installed now: 304.79-notebook-win8-win7-winvista-64bit-international-beta
BOINC shows:
17.08.2012 15:05:16 NVIDIA GPU 0: GeForce GT 540M (driver version unknown, CUDA version 5000, compute capability 2.1, 1024MB, 205 GFLOPS peak)
CUDA 5.0 device driver used now.
CUDA 5.0 is available as pre release (DeveloperZone)
will run some tests in one of the next days..
_heinz
_heinz:
I have a wattmeter and measured my machines during crunching.
The question is:How many KWh need my machines to get 1 Mio Cobblestone?
Calculated for distrrtgen
1 WU = 8758 Points
1000000 / 8758 = 114,181 ~ 115WU's needed.
Machine 1: Pentium 2.6GHz Northwood, ATI HIS Radeon HD4670 AGP
Duration per WU = 4h 10 min ~ 4,2h
115wu * 4,25h = 483h
Measured crunch-power = 140W
483h*140W=67620W ~67,62KWh
1Mio = 67,62KWh
~~~~~~~~~~~~~~~
Machine 2: Laptop i3 2.6GHz NVIDIA GT540M
Duration per wu = 2h 15min ~ 2,25h
115wu * 2,25h = 258,75h
Measured crunch-power = 62W
258,75h*62W=16042,5W ~16,0425KWh
1Mio = 16,0425KWh
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Machine 3: ATOM 1,6GHz, ION GPU
Duration per WU = 17h 30min ~17,5h
115wu * 17,5h = 2012,5h
Measured crunch-power = 28W
2012,5h*28W=56350w ~56,35KWh
1Mio = 56,35KWh
~~~~~~~~~~~~~~~
Machine 4: V8-Xeon,2,4GHz NVIDIA GTX570, GTX470, GTX470
data from project primegrid:
per 24h = 1,6Mio
Measured crunch-power = 860W
24h*860W=20,64KWh/1,6Mio =12,9KWH per 1Mio
1Mio = 12,6KWh
~~~~~~~~~~~~~~
distrrtgen
GTX570 need ~662s/wu, 115wu*662s=76130s/3600= 21,14h/Mio
Because we have 3 GTX570 we must divide by 3
21,13h/3=7,04h per Mio
860w * 7,04h=6054,4W ~6,054KWh per Mio
1Mio = 6,054KWh
~~~~~~~~~~~~~~~
distrrtgen
GTX680 need 485,06sec/wu, 115wu*485,06s=55781,9s/3600s= 15,5h per Mio distrrtgen.
If we have 3 GTX680 we must divide by 3
15,5h/3=5,16h per Mio
We assume we need 860W with V8-Xeon.
860w * 5,16h=4437,6Wh ~4,4376KWh
1Mio = 4,4376KWh
~~~~~~~~~~~~~~~~
Remark:no CPU work done, all GPU work
I can confirm: CPU usage on all 4 machines slower than 3% (mostly 0,5-1,5)
Sure we can not direct compare primegrid against distrrtgen.
The measured results are surprizing and very interesting.
If we compare all 4 machines, V8-Xeon is the most effective.
V8-Xeon
~6,05KWh per Mio with 3 GTX570
~4,44KWh per Mio with 3 GTX680 (precalculated on real data)
As soon as I have a new PSU, I will test v8-Xeon with distrrtgen to get real data.
It is mostly effective to use modern latest hardware.
_heinz
_heinz:
What about ATI
A good sample for effectivity calculation are computers of james Ying.
userid=15715
lets have a look at
hostid=23173
Intel(R) Xeon(R) CPU E31230 @ 3.20GHz
[4] AMD AMD Radeon HD 79x0 series (Tahiti) (3072MB) driver: 1.4.1720
running (distrrtgen) v3.52 (opencl_ati_101)
runtime:436 sec/wu
115wu * 436 = 5140s/3600s=13,93h
if we have 3GPU we divide by 3
13,93h/3=4,64h per Mio
if we assume we need 860W with V8-Xeon
860W * 4,64h=3990,4 ~3,99KWh
1Mio = 3,99KWh (3 HD7970)
if we have 4GPU so we divide by 4
13,93h/4=3,48h per Mio
if we assume we need 860W with V8-Xeon
860W * 3,48h=2994,47 ~2,994KWh
1Mio = 2,994KWh (with 4 HD7970)
This means ATI HD7970 with new OpenCL app (opencl_ati_101) can beat a GTX680 running (distrrtgen) v3.48 (cuda23)
runtimerelation HD7970/GTX680:436s / 485s , difference 49sec
Reference: HD7970 runtime=423s
hostid=39986
Intel(R) Core(TM) i5-2500K CPU @ 3.30GHz
AMD AMD Radeon HD 79x0 series (Tahiti) (3072MB) driver: 1.4.1720
Reference: GTX590 runtime=848s (anonymous platform runs OCL version, maybe 2 at once?)
hostid=41489
Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz [Family 6 Model 42 Stepping 7]
[2] NVIDIA GeForce GTX 590 (1535MB) driver: 304.79
_heinz
_heinz:
Meanwhile my laptop passed 30Mio total. All GPU work. If I run cpu work additional the machine overheated.
i3_gt540m_30Mio_total
1Mio = 16,0425KWh
16,0425Kw/Mio * 30Mio = 481,275 KWh
30Mio = 481,275 KWh
How much money cost electricity in France ?
the contract has 2 prices dependant from daytime
from 2:00h-8:00h and 14:30h-16:30h summary 8h(a third of a day) price= 0,0567 Euro/KWh
rest of the day 16h(2 third of a day) price 0,0916 Euro/KWh
so we can say
10 * 16,0425 KWh = 160,425 KWh * 0,0567 Euro/Kwh = 9,096 Euro
20 * 16,0425 KWh = 320,85 KWh * 0,0916 Euro/KWh = 29,389 Euro
Summary 38,48586 Euro
30 Mio = ~38,49 Euro
~~~~~~~~~~~~~~
This is still true for the Laptop
_heinz
_heinz:
100 Mio distrRTgen in sight...
passed 98 Mio distrrtgen
the last two Mio will be calculated by GT540M, ATI HIS4670 AGP, ION
_heinz
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version